Relacja: HInO Remus'22

II Harcerska Impreza na Orientację REMUS'22 już za nami!

W sobotę 22.10.22 r. w uroczym Daszkowie odbyła się druga edycja Harcerskiej Imprezy na Orientację REMUS'22, a areną zmagań z mapą i kompasem były przepiękne lasy doliny Skrobaka, Hanowa, Wiewiórek i Daszkowa. W tym roku gościliśmy w przytulnych progach Stajni Daszkowo - niezwykłego miejsca na turystycznej mapie gminy Grudziądz. W tym miejscu bardzo chcielibyśmy podziękować za gościnę jej właścicielom, Katarzynie Matuszewskiej i Damianowi Mikrutowi. Było cudownie i mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy!

Sobotni poranek nie zachęcał do aktywności na świeżym powietrzu. Jesienna mgła, lekko siąpiący deszcz... Tym, którzy jednak zdecydowali się zawitać na naszą imprezę, staraliśmy się wynagrodzić to z nawiązką. Na uczestników czekały 4 trasy różnej trudności, od początkujących po zaawansowane. Wszystkie z nich, podobnie jak w zeszłym roku, odbywały się w pobliżu Harcerskiego Szlaku Turystycznego im. gen. Józefa Hallera, promując jego kolejny interesujący odcinek. Młodsze kategorie udały się z wizytą do młynarza Grzesia, który według legendy gospodarzył przed wiekami w daszkowskim młynie, co znalazło odzwierciedlenie w ich mapach. Koła młyńskie i ich obroty mogły niektórym pokrzyżować plany zdobycia pierwszego miejsca :). Kategorie TU i TZ ruszyły w bardziej niedostępny teren, gdzie zmagały się z zagubionymi końskimi podkowami. Rozczytując bogate poziomice doliny Skrobak starali się dopasować je we właściwe miejsce. Niespodzianką dla wielu uczestników była jeszcze jedna kategoria, nieujęta wcześniej w regulaminie. Mowa o  trasie przewidzianej dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach szkolenia terytorialsi z grudziądzkiego batalionu OT rozegrali na trasie długości ponad 15 km Mistrzostwa 83. batalionu lekkiej piechoty w Marszu na Orientację. Ich mapa, Podgrudziądzkie Bieszczady, prowadziła szlakiem przez górki i doliny, bagna i ostoje zwierzyny, zapomniane cmentarze i opuszczone domostwa.

Po powrocie do bazy na uczestników czekało ognisko i pieczone kiełbaski oraz domowe ciasta, a także możliwość przejadżki konnej lub wojskowym pojazdem. Pełnoletni uczestnicy mogli zarejstrować się w bazie dawców szpiku DKMS, a wszystko to z okazji włączenia się naszej drużyny w działania na rzecz Rafała Wydry, pracownika grudziądzkiego Centrum Edukacji Ekologicznej, zmagającego się z białaczką. Wierzymy, że zarejstrowani podczas imprezy dawcy będą mogli w przyszłości uratować komuś zdrowie i życie.

Podczas gdy uczestnicy po powrocie korzystali z naszej bazy, budowniczowie tras pracowali dzielnie nad oceną zespołów. Po wzmożonym intelektualnym wysiłku udało się wyłonić najlepszych, a byli nimi:

· w kategorii TP: 

I miejsce - Zhenich Khrystyna i Zhenich Witalii (AZYMUT OSIE),

II miejsce - Antoni Kowallek i Paweł Kowallek (SP3 CHEŁMŻA/SKARMAT CHEŁMŻA), I

II miejsce - Kuziemska Danuta, Szwankowska Anna (AZYMUT OSIE) oraz Szwankowski Oliwier, Szwankowski Wiktor i Szwankowski Janusz (AZYMUT OSIE)

· w kategorii TT: 

I miejsce - Skrzypiński Jan, Skrzypiński Ireneusz (EKOTON GRUDZIĄDZ); 

II miejsce - Paulina Nowocieńska, Dagna Łukasik i Szczepan Łukasik (NIOKI); 

III miejsce - Różyński Miłosz, Siewert Witold (AZYMUT OSIE);

· w kategorii TU: 

I miejsce - Żychowska Alicja, Mateusz Majorkiewicz (4 DH RADZYŃSKIE JASZCZURKI, 52 DSH REMUS); 

II miejsce - Antoni Dąbrowski, Kacper Stroński (52 DSH REMUS); 

III miejsce - Dominik Igor, Agata Chodziutko (MORSIKI)

· w kategorii TZ: 

I miejsce - Przemysław Tafliński (SKARMAT TORUŃ), 

II miejsce - Rafał Dulski (EKOTON GRUDZIĄDZ), 

III miejsce - Krzysztof Czerepiuk (Indywidualnie GŁOGOWO)

Wszystkim serdecznie gratulujemy zdobytych wyników i życzymy dalszych sukcesów!

I tak minęła nam ta mglista i tajemnicza jesienna sobota. Parę tygodni przygotowań zostało podsumowanych w kilka godzin imprezy, która naszym zdaniem przeszła do historii jako jedna z najbardziej udanych! Piękne jesienne lasy, ciekawa rzeźba terenu, pomniki przyrody, spotkania oko w oko w dziką zwierzyną, interesujące trasy, przygody z przebyciem strumyka, dodatkowe atrakcje w bazie - to wszystko sprawia, że już z niecierpliwoscią czekamy na kolejną imprezę. Na szczęscie wiecie, kiedy się jej spodziewać - rezerwujcie jesień 2023 na III Harcerską Imprezę na Orientację!

Na koniec dziękujemy wszystkim zaangażownaym w HInO REMUS'22 - członkom KInO EKOTON - Michałowi Seredzie i Beacie Chodziutko-Furso, harcerkom i harcerzom z 52 TDH i 52 DSH REMUS z Wałdowa Szlacheckiego - Paulinie Szewie, Mateuszowi Majorkiewicz, Marice, Wiktorii i Maji Zalewskiej, Ewelinie Majorkiewicz, Dawidowi Mączyńskiemu, Marcelinie Paprotnej, Kacprowi Bądkowskiemu, fotografkom - Ani Dąbrowskiej, Oliwii Wiśniewskiej, członkom Koła Przyjaciół Harcerstwa w Wałdowie Szlacheckiem - dh. Tomaszowi Dmuchowskiemu, p. Annie Mróz, p. Robertowi Mróz, p. Agacie Korgol, p. Dyrektor SP w Wałdowie Szlacheckim, Dorocie Gralli, a także sołtysowi Wałdowa Szlacheckiego, p. Piotrowi Partece -  bez WAS ta impreza by się nie udała!

Osobą, która pisała ten post jest oczywiście główny pomysłodawca imprezy, osoba zdolna zmotywować i połączyć do współpracy przeróżne środowiska, a tym samym zorganizować tak duże i udane przedsięwzięcie od ambitnego pomysłu do samego dnia wydarzenia. Druh Bartek Mróz, instruktor ZHP, a także prezes Klubu Imprez na Orientację Ekoton, człowiek złoty a skromny, który nie raczył sam tutaj o sobie wspomnieć :) 


Zdjęcia:
Ania Dąbrowska
Oliwia Wiśniewska




























































































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz