Wyznaczanie północy i azymutu

WYZNACZANIE PÓŁNOCY

Uwaga! artykuł zawiera błędy!!! 

1. Kompas/Busola. Pod wpływem magnetyzmu ziemskiego, igła busoli ustawia się w kierunku północy magnetycznej. Igła kierująca się na północ jest z reguły w kolorze niebieskim i jest oznaczona jako N lub Pn. Przy używaniu kompasu lub busoli należy pamiętać, aby nie stosować jej zbyt blisko metalowych przedmiotów: guzików, noży, szyn, zbrojeń budynków. Należy także wystrzegać się sztucznych pól magnetycznych (przewody elektryczne, telefony radiowe, itp).
2. Zegarek wskazówkowy układa się poziomo małą wskazówką skierowaną w stronę Słońca. Dwusieczna kąta utworzonego między tą wskazówką, a liczbą 12, stanowi kierunek północny. Uwaga: aby zwiększyć dokładność, podczas kierowania małej wskazówki na słońce możemy się posłużyć zapałką lub szpilką. Stawiamy ją na środku zegarka (powinien on leżeć na płaskim nieruchomym miejscu), jego cień winien być przedłużeniem małej wskazówki.


 3. Gwiazda Polarna jest najjaśniejszą gwiazdą należącą do gwiazdozbioru Małego Wozu (Małej Niedźwiedzicy). Aby ją odnaleźć, należy najpierw odnaleźć gwiazdozbiór Wielki Wóz (Wielka Niedźwiedzica), a potem odległość pomiędzy dwoma skrajnymi lewymi gwiazdami odłożyć trzykrotnie. Na końcu znajduje się Gwiazda Polarna.











4. Mech na kamieniach rośnie od strony północnej (lubi cień i wilgoć) lecz w przypadku gdy skały lub kamienie są po wschodniej stronie niedaleko zbiornika wodnego to mech będzie występował bo wiatry w Polsce większości wieją z zachodu

5. Mrówki tak budują swe mrowisko, że strona południowa jest znacznie łagodniej wzniesiona, dzięki czemu więcej słońca pada na same mrowisko.

6. Korony samotnie stojących drzew są przeważnie bardziej rozwinięte od strony południowej.

7. Słoneczniki zawsze kierują się ku słońcu. Co ciekawe, są tak skierowane nawet wtedy, gdy słońce jest przykryte chmurami i mało widoczne. Słoneczniki nigdy nie są zwrócone ku północy.

8. Stare kościoły do niedawna były budowane tak, aby prezbiterium było skierowane na wschód.

9. Zegarek i księżyc-Ustawiamy zegarek tak, by 12-tka pokazywała na księżyc. Południe będzie po środku kąta między liczbą 12 a małą wskazówką zegara.

10. Ptaki zwykle budują swoje domki w taki sposób, aby wejście do nich znajdowało się po stronie wschodniej.

11. Pnie ściętych drzew wolnostojących będą miały słoje szersze po północnej stronie.
Wyznaczanie kierunku północnego na podstawie tylko jednego ze sposobów bywa zawodne, zaleca się wiec użycie kilku z nich tak aby mieć pewność co do poprawności wskazania.

źródło: http://harcbook.info/


WYZNACZANIE AZYMUTU NA MAPIE 
- Rysujemy na mapie linię łączącą miejsce, w którym jesteśmy z puntem, do którego chcemy dotrzeć.
- Kładziemy na niej busolę tak, aby strzałka (przyrząd celowniczy) pokazywała kierunek, w którym mamy iść.
-Kręcimy kółkiem (kapsułą) busoli, aby oznaczenie północy (N na kółku) pokryłóo się z kierunkiem północy na mapie.
- Odczytujemy liczbę (azymut) na przyrządzie celowniczym busoli lub (w zależności od modelu) na linii na środku busoli.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz